Kocioł na ekogroszek jest popularnym sposobem na ogrzewanie domu. Obecnie można stosować tylko niskoemisyjne kotły na paliwa stałe klasy 5. Kotły na ekogroszek z podajnikiem to oszczędne i ekologiczne rozwiązanie. Podajnik w sposób ciągły podaje ekogroszek do pieca, dzięki czemu spalana jest tylko minimalna ilość paliwa potrzebna aby zapewnić określoną temperaturę. Obsługa kotła sprowadza się do napełniania kosza zasypowego.

Ekogroszek wykorzystywany jest przede wszystkim w najbardziej nowoczesnych kotłach oraz piecach o najefektywniejszej konstrukcji. Jako paliwo opałowe zapewnia stabilne utrzymanie wysokich parametrów ekologicznych i energetycznych spalania. Swoją nazwę zawdzięcza właściwościom spalania, jakimi charakteryzuje się ciepło z niego pozyskiwane.

Ekogroszek spala się pozostawiając niewielką ilość popiołu oraz nie wytwarzając lotnych związków siarki – jego stosowanie sprzyja więc dbaniu o środowisko naturalne. Używanie kotłów na ekogroszek to wciąż jeden z najtańszych sposobów ogrzewania domu. Jeśli wykorzystamy do tego nowoczesne kotły o wysokiej efektywności energetycznej, będziemy ogrzewać dom jeszcze taniej.