• Pellet Olczyk

Pellet Nowy Sącz

Od jakiegoś czasu rośnie w Nas świadomość dbałości o środowisko. W związku z tym, producenci pieców starają się je wciąż udoskonalać. Wprowadzono więc ekologiczne piece, w których spala się tak zwany PELLET. Jest on odnawialnym, a co najważniejsze - ekologicznym źródłem energii, który tworzy się z różnych ścinków i odpadów drzewnych - to bardzo wartościowe źródło bioenergii. W naszym Markecie znajdziecie tylko i wyłącznie ekologicznie, zgodnie z przepisami i zasadami pozyskany pellet.

Pellet ma postać granulatu, który powstaje ze sprasowanej biomasy drzewnej. Dostępne są też pellety, które powstają z innej biomasy roślinnej - ze słomy - to tzw. agropellet - jednak ma on całkiem inne właściwości energetyczne niż pellet drzewny.

Pellet to jak już wspomnieliśmy wysoko energetyczne paliwo spalane w piecach, kotłach, kominkach czy innych urządzeniach grzewczych przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń - stąd właśnie określenie, że pellet jest "zieloną energią" bądź "zielonym węglem".

Wartość energetyczna pelletu waha się od 4,6-5 kWh/kg, 16-20 MJ/kg. Najważniejszą kwestią co do spalania pelletu - dla ekologów oraz świadomych osób, które chcą dbać o naszą kulę ziemską jest to, że podczas jego spalania nie ma emisji szkodliwych gazów jak i to, że zostaje po nim bardzo znikoma ilość popiołu (od 0,2% do 2%). Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że popiół ten jest znakomitym, ekologicznym nawozem!

Trzeba również zaznaczyć, że ogrzewanie swojego domu pelletem to nie tylko ochrona środowiska, ale również spora oszczędność pieniędzy!

Na co zwracać uwagę przy zakupie pelletu? Oto kilka wskazówek:

  • powinien być on w kolorze i o zapachu drewna,
  • powinien mieć jednolite wymiary,
  • powinien być sprzedawany w szczelnych workach foliowych,
  • powinien być suchy (7-12 % wilgotności to norma dopuszczalna),
  • w worku nie powinno być trocin, pyłów czy pokruszonego pelletu.

Warto decydować się na zakup dobrego, certyfikowanego pelletu. Mamy wówczas gwarancję, że wartość opałowa pelletu będzie odpowiednia, że popiołu będzie faktycznie mało.

Rynek firm, które zajmują się sprzedażą pelletu jest w Polsce stosunkowo młody, jednak w Naszym Markecie w Brzeznej znajdziecie Państwo wysokiej klasy pellet Tartak „Olczyk” od wiodącego producenta!

Zapraszamy!