pompy ciepłaNa chwilę obecną dotację na montaż pompy ciepła możemy uzyskać w jednym z programów ogólnopolskich. Mowa o programie „Czyste Powietrze”. Jednak skorzystać mogą z niego jedynie osoby, które wymieniają źródło ogrzewania. Nie jest on już dostępny dla osób, które budują dopiero dom. Jednak wkrótce to się zmieni. Wszystko za sprawą programu „Moje Ciepło”.

Uruchomienie dotacji „Moje Ciepło”

Na pewno dużo większą popularnością pompy ciepła cieszą się wśród osób, które dopiero budują dom. Do zastosowania takowego rozwiązania zachęca możliwość odliczenia kosztów od podatku w ramach termomodernizacyjnej ulgi.

Po zmianach wprowadzonych w „Czystym Powietrzu” brakuje ogólnopolskiego programu dopłat. Takiego, który wsparłby dodatkowo sam montaż pomp ciepła w nowych jednorodzinnych budynkach oraz takiego, który by się przyczynił do znacznie skuteczniejszej walki ze smogiem.

NFOŚiGW jednak ma zamiar zmienić ten stan rzeczy dzięki uruchomieniu właśnie dotacji w ramach programu „Moje Ciepło”.

Wiceprezes NFOŚiGW – Paweł Mirowski informuje, że samą formą wsparcia udzielanego w ramach tegoż programu ma być dotacja do trzydziestu procent kwalifikowanych kosztów, zależnie od rodzaju zastosowanej pompy ciepła, ale nie więcej niż dwadzieścia jeden tysięcy złotych.

Obecne plany NFOŚiGW zakładają ogłoszenie oraz rozpoczęcie pierwszego naboru wniosków o dotacje z programu „Moje Ciepło” już w pierwszym czy też drugim kwartale przyszłego roku. Jak na razie Narodowy Fundusz jeszcze nie podał, jaki ma być budżet pierwszego naboru wniosków o dotacje. Pozostaje zatem jeszcze poczekać na te informacje.

W górę rynek pomp ciepła

Dopłaty ogólnopolskie do montażu pomp ciepła w nowych jednorodzinnych domach wyraźnie z pewnością zwiększy zainteresowanie Polaków tymże rozwiązaniem.

Tymczasem jak wynika ze wszelkich danych, w bieżącym roku sprzedano około 56,5 tysięcy pompo ciepła razem z pompami ciepła służącymi przygotowaniu ciepłej użytkowej wody.

Rynek w ubiegłym roku urządzeń tego rodzaju zwiększył się o około 77 procent w stosunku do roku 2019. Wzrost sprzedaży został odnotowany na poziomie 52 procent.

Jednak największy wzrost sprzedaży pomp ciepła w bieżącym roku został odnotowany w segmencie pomp ciepła w typie powietrze/woda. Sprzedano 42 tysięcy urządzeń. Jest to poprawa o dokładnie 108 procent.

 

Jeśli szukacie Państwo odpowiednich fachowców i kompleksowej obsługi związanej z założenie pompy ciepła w swoim domu, odwiedźcie nasz Market Techniczno-Budowlany Zaplecza w Brzeznej.

Sprawdź ofertę https://www.zaplecza.pl/pompy-ciepla,28.html