klimatyzacjaKlimatyzacja  w naszych domach nie jest czymś wyjątkowym. Coraz częściej decydujemy się na montaż takiego systemu. Ile musimy wydać na jednostkę dobrej klasy oraz jak drogi jest jej montaż w domu? Sprawdźmy to.

Instalacyjne koszty

Na sam koszt montażu klimatyzacji w domu składa się zakup jednostki, jak i także usługa związana z instalacją oraz z uruchomieniem całego systemu. Jaki jest koszt instalacji takiego systemu?

Bardzo ważna informacja to sam fakt, że klimatyzator możemy również używać w bloku. Jednak dowiedzmy się wcześniej jakie konkretne wymagania musimy spełnić. Tego wszystkiego dowiemy we wspólnocie.

Ile prądu zużywa klimatyzator?

Klimatyzator jest urządzeniem, które potrzebuje sporej ilości energii elektrycznej do działania. Dlatego też użytkowanie klimatyzacji wiąże się z wyższymi rachunkami za energię elektryczną. Czekają nas wyższe rachunki za prąd, ale pytanie o ile? Na pewno przy zakupie klimatyzatora musimy zwrócić uwagę na samą efektywność pracy. Na efektywność składa się klasa energetycznej efektywności. Klasa najwyższa to A+++. Urządzenia w tej klasie zużywają najmniej prądu. Kolejna kwestia to sprawność energetyczną chłodniczą urządzeń. Oznacza ocenę sezonową efektywności energetycznej w trybie grzania czy też chłodzenia. Modele najlepsze osiągają 8,5. Zwróćmy także uwagę na etykietę energetyczną. Określa nam spodziewane zużycie elektrycznej energii przez konkretny klimatyzator.

Eksploatacja klimatyzacji to również niestety zużywanie się jego części. Co i jak musimy wymieniać? Jest to kolejny bardzo ważny aspekt domowej klimatyzacyjnej instalacji. Pamiętajmy, że klimatyzator jest urządzeniem, które za sprawą obiegu sprężarkowego chłodniczego czynnika ma za zadanie utrzymać w pomieszczeniu określoną temperaturę. Klimatyzatory mogą być stacjonarne czy też przenośne. Musimy pamiętać, że oprócz samego sposobu montażu na ich wydajność spory wpływ mają także lokalizacyjne czynniki – wielkości oraz usytuowanie okien pod względem stron świata oraz także położenia samego pomieszczenia.

Jeżeli szukamy najtańszego rozwiązania to powinniśmy zainteresować się klimatyzatorem przenośnym. Tańsza jednostka, jak i także brak instalacji, a zatem mamy tutaj do czynienia z brakiem kosztów montażu. Tak właśnie w skrócie możemy przedstawić najtańszy system klimatyzacji w domu. Przenośne jednostki służą do schłodzenia jednego pomieszczenia, w którym się znajdują. Kupicie je w specjalistycznych sklepach i marketach budowlanych. Najpopularniejsze modele oferują moc między 2 a 3,5 Kw. Ich koszt to między siedemset a dwa tysięcy złotych. Taki klimatyzator jest w stanie jak najbardziej ochłodzić powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 10 do 28 mkw. Kolejnym kosztem, na który musimy być przygotowani to energia pobrana. Klimatyzator 2 KW kosztował nas będzie około czterdziestu groszy za godzinkę pracy. Im moc większa, tym mamy do czynienia z większymi kosztami. Jeśli chodzi o same koszty użytkowania, to jest to niestety najdroższa wersja klimatyzacji w domu.

W przypadku klimatyzatorów typu split koszt używania waha się od 34 gr za godzinę (sprężarka inwerterowa o zmiennej wydajności) do 50 gr za godzinę w najprostszych układach.

Zapraszamy do naszego marketu budowlanego w Brzeznej, gdzie nasi pracownicy doradzą optymalne rozwiązanie w zakresie instalacji systemu klimatyzacji.