Dużo osób posiadających ogród, marzy o gęstym i zielonym trawniku latem.
Jeżeli rzeczywiście chcielibyśmy cieszyć się widokiem gęstej i pachnącej trawy, zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy już zacząć od wczesnej wiosny.

W przypadku trawy bardzo istotna jest wertykulacja, inaczej pionowe koszenie trawnika. Powodem dla której ten zabieg jest wykonywany, są suche źdźbła traw oraz mech. W czasie okresu wegetacyjnego nie wycinamy ich prawie wcale. Brak takiej pielęgnacji sprawia, że na powierzchni naszego trawnika narasta gruba, gąbczasta warstwa gromadząca całą wilgoć, co utrudnia znacznie przenikanie powietrza, wody oraz składników mineralnych do gleby.
To właśnie w tej warstwie najczęściej i najszybciej rozwijają się też choroby grzybowe.

Zwróćmy również uwagę na to, że korzenie trawy rozrastają się najmocniej tam, gdzie jest najlepszy dostęp do wody oraz składników mineralnych, nie przenikając tym samym w głąb ziemi.
Wszystko to sprawia, że trawa jest bardziej narażona na przesuszenie i musimy ją częściej podlewać.

Wertykulacja to zabieg, usuwający lub niwelujący warstwę narośnięta na powierzchni trawy, dzięki niej jesteśmy w stanie znacznie poprawić ogólny stan trawnika.
Wertykulacja wyczesuje mech z trawnika, jednak nie jest to sposób na jego trwałą eliminację raz na zawsze.
Trwałe jego usunięcie to proces złożony. Ogólnie przyjmuje się, że najlepszym czasem na zabranie się za wertykulację jest moment, gdy kwitną forsycje.

Jeżeli przed zimą kosiliśmy trawnik nisko, nie musimy tego robić przed wertykulacją. W przypadku wysokiej trawy, można w pierwszej kolejności przeprowadzić koszenie.
Na rynku dostępne są wertykulatory elektryczne, którą mają na tyle dużą moc, że potrafią poradzić sobie nawet ze starym trawnikiem z potężną warstwą do usunięcia.

Ostrza ustawiamy w ten sposób, aby cięły na głębokość od kilku milimetrów do maksymalnie kilku centymetrów.
Wszystko zależy od tego, ile nasz trawnik ma lat, oraz z jaką intensywnością chcemy wykonać wertykulację trawnika.
Trawnik czyścimy dwa razy wzdłuż i wszerz, po skosie. Wszystko co z niego wyciągnęliśmy, łatwo sprzątniemy przy pomocy zwykłych grabi do liści.
Po wertykulacji możemy spokojnie przeprowadzać kolejne zabiegi na trawniku, nawieźć czy wykonać piaskowanie.

 

Wszystkie narzędzia do pielęgnacji trawnika kupicie w naszym sklepie.