Nowoczesne systemy wentylacyjne, zapewniają regulowaną wymianę powietrza bez marnowania energii. W zależności od urządzenia przejmują także funkcje ogrzewania i przygotowania ciepłej wody.

Kontrolowane domowe systemy wentylacyjne zapewniają niezbędne świeże powietrze, a także zapewniają ogrzewanie i ciepłą wodę w szczególnie energooszczędny sposób.

W przypadku centralnych urządzeń wentylacyjnych rozróżnia się systemy odprowadzania powietrza i systemy nawiewu / wywiewu. Zużyte powietrze jest pobierane z pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienka i toaleta za pomocą systemu kanałów wentylacyjnych. Jednocześnie świeże powietrze przepływa przez powstałe podciśnienie przez zewnętrzne wyloty powietrza bezpośrednio do pomieszczeń nawiewnych (pokój dzienny, pokój dziecięcy, sypialnia).

Dużą zaletą jest równomierny komfort świeżego powietrza w całej przestrzeni mieszkalnej. Odzyskana energia z powietrza wywiewanego może być wykorzystana do ogrzania powietrza nawiewanego. Aby zapobiec zanieczyszczeniu urządzenia i kanałów, a także w celu ochrony alergików przed pyłem i pyłkami, powietrze zewnętrzne jest filtrowane. W tym celu dostępne są różne jakości filtrów. Centralne systemy nawiewu i wydmuchu powietrza zapewniają bardzo wysoki poziom komfortu życia.