Wełna mineralna.

Wełna mineralna głównie kojarzy nam się jako materiał, który wykorzystuje się do izolacji. Głównie dlatego, że ma doskonałe właściwości. Nie tylko ociepla ale również tłumi dźwięki czy drgania a tym samym zapewnia optymalną wymianę powietrza.
Wełnę mineralną stosuje się głównie w budownictwie - ale nie tylko - z naszego artykułu dowiesz się gdzie jeszcze sprawdza się wełna mineralna?

Jeśli odpowiednio dobierze się i wykorzysta wełnę mineralną nie zmieni ona swoich właściwości i będzie służyła przez wiele długich lat.

Najpopularniejszymi rodzajami wełny mineralnej jest - szklana i kamienna (jest jeszcze wełna drzewna, choć ta dopiero "raczkuje" w budownictwie).

Wełnę mineralną stosuje się do:

  • Izolacji ścian zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych.
  • Izolacji stropów i dachów, podłóg, sufitów podwieszanych.
  • Ocieplania ścian.
  • Izolacji instalacji wentylacyjnych, klimatyzacji, oddymiania, instalacji grzewczych a także rurociągów ciepłowniczych.
  • Wypełniania ekranów akustycznych a także kabin dźwiękoszczelnych, a także do wykonywania różnego rodzaju osłon i obudów maszyn różnego rodzaju.


Czym różnią się wełny?
Głównie rodzajem włókna z jakiego zostały stworzone, technologią produkcji (czyli z czego powstała), rodzajem spoiwa a także sposobem ułożenia włókien.

  • Wełna kamienna to wełna z której wykonuje się różnego rodzaju izolacje cieplne, również te, które narażone mogą być na odkształcenia czy obciążenia różnego rodzaju. Wełna ta bowiem ma naprawdę ogromną wytrzymałość na ściskanie. Maty bądź płyty wykonane z wełny kamiennej stosuje się do ocieplania ścian dwuwarstwowych, stropów, poddaszy a także płaskich dachów.

  • Wełna szklana to wełna której używa się tam, gdzie nie będą działać na nią obciążenia. Można więc ocieplać nią poddasza, ściany trójwarstwowe czy stropy.

Najczęściej kupowaną wełną, jest wełna mineralna Knauf insulation, którą możecie Państwo zakupić w naszym markecie techniczno-budowlanym - zaplecza.pl

Posiadamy wiele modeli, grubości i szerokości waty, odpowiednio zabezpieczonej i przechowywanej w odpowiednich warunkach.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wełny mineralnej?

Koniecznie kup wełnę od sprawdzonego producenta. Sprawdź też już na samym początku deklarowane wartości i parametry wyrobu (klasę reakcji na ogień, lambdę, opór cieplny) - jeśli więc jesteś laikiem w tej kwestii, warto powierzyć kupno wełny profesjonalistom. Tym, którzy mają jej używać na waszej budowie.

Postaraj się również postawić na jakość i niezawodność, a co równie ważne - na ekologię. Sprawdź z jakich surowców jest wytwarzany dany wyrób i czy (co bardzo ważne w dzisiejszych czasach) nadaje się do recyklingu. Koniecznie zwróć uwagę na to, czy wełna, której chcesz użyć jest na pewno bezpieczna dla zdrowia.

Sprawdź również czy wełna którą chcesz zakupić ma właściwości, które będą odpowiedzialne za izolację akustyczną.