pompa ciepła + fotowoltaikaInstalacje fotowoltaiczne, które do tej pory postrzegane były głównie jako źródło energii elektrycznej stały się ważnym elementem systemów ogrzewania c.o. i c.w.u., szczególnie istotnym przy ogrzewaniu domu np. pompą ciepła.

Kiedy uzyskamy największe korzyści z użytkowania takiego układu?

Należy wiedzieć, że największe korzyści z użytkowania takiego układu uzyskamy wtedy, kiedy ciepła woda podgrzewana w ciągu dnia, podczas pracy ogniw fotowoltaicznych (PV) - dostarczają wówczas energii elektrycznej. Przeważnie możliwe jest zautomatyzowanie takiej współpracy.

Kto ją nadzoruje?

Nadzoruje ją sterownik instalacji fotowoltaicznej, który rejestruje aktualną moc systemu. Kiedy zostanie osiągnięty ustawiony próg mocy, na przykład 1-2 kW, wtedy wysyłany jest sygnał do pompy ciepła, co uruchamia sprężarkę i rozpoczyna się podgrzewanie wody do mycia.

Kiedy taki mechanizm funkcjonuje szczególnie skutecznie?

Należy wiedzieć, że ten mechanizm funkcjonuje szczególnie skutecznie wtedy, kiedy instalacja fotowoltaiczna współdziała z powietrzną pompą ciepła do c.w.u. Jest to możliwe bowiem urządzenie to wyposażone jest w sprężarkę o niewielkiej mocy (na przykład 1 kW) i pracuje nawet 8-10 godzin w ciągu dnia. W efekcie dzięki temu pompa ciepła do c.w.u. może być zasilana nawet z instalacji PV o dość niskiej mocy, a to przekłada się na niższe początkowe nakłady inwestycyjne. Pamiętajmy także o tym, że możemy podgrzewać ciepłą wodę tuż przedtem, zanim będzie ona niezbędna, na przykład rano i wieczorem. Wtedy zastosowanie systemu fotowoltaicznego również pozwala zredukować koszty eksploatacji pompy ciepła. W takim rozwiązaniu w ciągu dnia oddajemy nadwyżki energii elektrycznej do sieci energetycznej. W późniejszym okresie równowartość 80 procent odprowadzonej energii zostanie nam zwrócona w kolejnych opłatach za prąd.

Jeśli szukacie Państwo odpowiednich fachowców i kompleksowej obsługi związanej z założeniem instalacji fotowoltaicznej zapraszamy do naszej oferty https://www.zaplecza.pl/fotowoltaika-nowy-sacz.html