Wentylacja chroni budynek przed syndromem tzw. „chorego budynku”. Aby zapobiec skutkom wilgoci, wykwitom na ścianach oraz wysokim stężeniom zanieczyszczeń w postaci dwutlenku węgla, w nowoczesnych budynkach na szeroką skalę stosuje się systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Większość ludzi zna dwa rodzaje wentylacji – tradycyjną wentylację grawitacyjną oraz wentylację z rekuperatorem. Możliwych wariantów jest jednak znacznie więcej. W tym artykule zajmiemy się wentylacją decentralną.

Wentylacja decentralna to mechaniczny system wentylacji z odzyskiem ciepła, który nie wymaga rozprowadzania kanałów powietrznych w całym budynku. W przeciwieństwie do tradycyjnego systemu wentylacji z rekuperatorem, budowa decentralnego systemu wentylacji jest zupełnie inna. Celem decentralnego systemu było uniknięcie konieczności instalowania kanałów w całym domu. Wszystko dlatego, że w każdym wietrzonym pomieszczeniu umieszcza się osobną jednostkę, swego rodzaju miniaturowy rekuperator. W efekcie kontrolowana jest zarówno wymiana ciepła, jak i powietrza.

Systemy decentralnej wentylacji

Kompaktowy, zdecentralizowany system wentylacji składa się z dwóch współpracujących ze sobą urządzeń. Działanie tego systemu opiera się na cyklicznej wymianie funkcjonalności pomiędzy obydwoma urządzeniami. Jedno urządzenie wdmuchuje świeże powietrze do pomieszczenia, a drugie usuwa zużyte powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Sprzęt ten posiada wbudowany wymiennik ceramiczny, który jest rozgrzewany podczas usuwania ciepłego powietrza. Po pewnym czasie następuje zamiana funkcji tych urządzeń. Element, który służył wcześniej do usunięcia powietrza, rozpoczyna zasysanie świeżego powietrza do wnętrza budynku. Powietrze to jest wstępnie ogrzewane przez wymiennik ceramiczny.

Decentralna wentylacja na przykładzie VLR 70 L Trend EU

VLR 70 L Trend EU

Urządzenie pozwala na doprowadzenie świeżego powietrza do nawet 100 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej, jednocześnie obniżając straty energii grzewczej nawet o 92%.

Zalety systemu decentralnej wentylacji:

  • Decentralne urządzenie wentylacyjne do pomieszczeń ze ścianą zewnętrzną

  • Bardzo proste czyszczenie ze względu na aluminiową powierzchnię wymiennika ciepła

  • Możliwość intensywnego wietrzenia przy niskiej emisji hałasu

  • Wysoka jakość powietrza oraz trwałość dzięki zastosowaniu dwóch filtrów w każdym wentylatorze

  • Idealne rozwiązanie dla alergików ze względu na filtr dokładny i przeciwpyłkowy w standardowym wyposażeniu

  • Odzysk do 60 % wilgoci

  • Możliwość sterowania maksymalnie 8 urządzeniami z jednego panelu obsługowego

  • Odzyskiwanie nawet 89 % energii cieplnej z powietrza odprowadzanego

Termomodernizacja budynku

Cechą starszego modernizowanego budynku jest to, że ściany z czasem osłabiły się. To samo dotyczy stropów, które kiedyś wykonywano ze słabszych mieszanek betonowych. Instalując system decentralnej wentylacji nie osłabiamy konstrukcji domu. Przy wentylacji decentralnej konieczny jest tylko jeden otwór o średnicy 200 mm, usytuowany w ścianie zewnętrznej.

Wentylacja decentralna nie wymaga dużej ingerencji w ład przestrzenny pomieszczeń, nie niesie ciężarów związanych z dodatkowymi zabudowami instalacji, koniecznością zakupu przewodów. Jej zastosowanie nie wymusza konieczności wykonywania wielu otworów w stropie oraz przekłuć przez ściany działowe. To największa zaleta z zastosowania wentylacji decentralnej.

Energooszczędność

Wentylatory w zdecentralizowanych jednostkach wentylacyjnych zużywają bardzo mało energii elektrycznej i pracują cicho. Ponieważ jednostki te są używane w salonach, sypialniach i innych miejscach, pierwszym wymogiem przy wyborze jest to, aby nie były zbyt głośne. Dzieje się tak, ponieważ jakikolwiek hałas w tych lokalizacjach byłby wyjątkowo uciążliwy. Przy odpowiedniej konstrukcji i wysokiej jakości części spełnienie tego wymogu jest możliwe.

Wentylatory wymagają tylko niewielkiej ilości energii: zaledwie kilka watów. W rezultacie nawet kilka wentylatorów zużywa mniej prądu niż jedna standardowa żarówka. Wymiennik ciepła rzadko traci więcej niż 10% swojego ciepła. W niektórych przypadkach może nawet odzyskać prawie całe swoje ciepło. Urządzenia zdecentralizowane nie marnują również energii elektrycznej na podgrzewanie wymiennika, żeby usunąć z niego zamarzające skropliny. W tym systemie nie ma absolutnie żadnego problemu oszronienia wymiennika ciepła i nie ma potrzeby stosowania grzałek elektrycznych. Krótko mówiąc, nawet podczas największych mrozów, gdy wymiennik jest intensywnie chłodzony, po kilkudziesięciu sekundach opływa go strumień ciepłego powietrza wewnętrznego. Następnie nie tylko go podgrzewa, ale także odprowadza wszelkie skropliny, nawilżając przy tym powietrze.

Wentylacja decentralna – montaż Nowy Sącz

Instalacja wentylacji decentralnej wymaga wywiercenia w ścianie otworu o odpowiedniej średnicy. Dodatkowo przez otwór należy przeprowadzić przewód elektryczny; jednak nie jest wymagane żadne dodatkowe okablowanie. Konserwacja tych urządzeń jest łatwa i nie wymaga dużego wysiłku.

Zapraszamy do naszego marketu budowlanego, gdzie pomożemy z wyborem odpowiedniego systemu oraz zajmiemy się jego zainstalowaniem. Nasi pracownicy chętnie służą fachową pomocą.