Rządowy program "Mój prąd" Nowy Sącz

Rząd chce uruchomić kolejny program, który umożliwi oszczędzić obywatelom na rachunkach, a także pozwoli stać się im bardziej ekologicznymi. W ramach programu 200 tysięcy osób dostanie po 5 000zł dofinansowania na instalację fotowoltaiczną.

Dotacja może wynieść maksymalnie 50% wartości instalacji, ale nie więcej niż 5 000zł.

 

Dla kogo dotacje?

Pieniądze z programu "Mój prąd" wypłacać będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z dopłat będą mogły skorzystać tylko i wyłącznie osoby fizyczne. Pieniądze z dotacji mogą być przeznaczone tylko na instalacje fotowoltaiczne (panele, okablowanie, inwertery, systemy montażowe oraz usługę montażu) - o mocy od 2kW do 10kW. Nie wiadomo jeszcze natomiast, czy dopłaty do instalacji fotowoltaicznych będą opodatkowane podatkiem dochodowym czy nie. Trzeba jednak zaznaczyć jeszcze jedną ważną rzecz, osoby, które mają już instalację PV, za którą zapłaciły przed 23 lipca nie otrzymają dotacji.

Program (jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska) ma ruszyć już na przełomie sierpnia i września, będzie odbywać się w trybie ciągłym, tak więc do wyczerpania budżetu.

Aby otrzymać dotację inwestycja zakładania instalacji fotowoltaicznej nie może być zakończona przed ogłoszeniem naboru, zaś w momencie gdy będziecie składać wniosek, projekt już musi zostać zrealizowany.

Za zakończenie instalacji uznaje się zamontowanie licznika dwukierunkowego oraz podpisanie umowy z dostawcą energii. Więc można zamontować instalacje lecz licznik i umowa po ogłoszeniu naboru do programu.

Tak więc, kiedy już kupicie i zamontujecie instalację, podpiszecie umowę z dystrybutorem energii i gdy ten zainstaluje u Was licznik dwukierunkowy - wtedy możecie złożyć wniosek o dotację. Jeśli dostaliście już jakąkolwiek inną dotację w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznej to niestety, dotacji z programu "Mój prąd" już nie otrzymacie.

Dotacja zostanie przyznana tylko i wyłącznie na montaż nowego urządzenia! Dodatkowo - nie mogą być one wyprodukowane później niż dwa lata przed instalacją, program bowiem nie umożliwia dotacji na rozbudowanie już istniejącej instalacji.

Trzeba wiedzieć również, że jeśli dostaniesz dotację na zakup instalacji fotowoltaicznej, musisz również wyrazić zgodę na ewentualne przeprowadzenie kontroli tejże instalacji w okresie 3 lat od dnia otrzymania dotacji.

Bardzo ważne jest również to, że nie ma możliwości złożenia tych wniosków w formie elektronicznej, można je złożyć tylko w formie papierowej - osobiście, pocztą bądź kurierem.

Jeżeli szukasz odpowiedniej firmy, wykwalifikowanych fachowców, którzy wykonają dla Ciebie całą instalację fotowoltaiczną udaj się do naszego Marketu w Brzeznej. Pomożemy we wszystkim!