Płyty OSB to bardzo nowoczesny materiał konstrukcyjny, który wykorzystuje się coraz częściej do przeróżnych celów. Głównie oczywiście do wykończeń mieszkań i domów, choć coraz częściej wykorzystuje się je również do "obudowy" schodów a nawet tworzenia mebli! Są niesamowicie trwałe i odporne na zniszczenia, co więcej są bardzo łatwe w obróbce i coraz więcej jest zwolenników takiego rozwiązania.

Jednak jak i do czego można stosować płyty OSB, które zresztą nawet z wyglądu są bardzo ładne i coraz częściej wykorzystywane jako element zdobień w mieszkaniach, domach, restauracjach?

Zacznijmy od początku.

Płyta OSB wykonana jest w aż 90% z drewna (co jest bardzo eco, bo szybko się rozkłada i daje możliwość recyklingu). Kompozytowa płyta płasko prasowana o wiórach orientowanych - OSB - oriented stand boards.

To produkt drewnopochody.

Jak już wspomnieliśmy, coraz częściej wykorzystuje się te płyty w wielu celach, głównie dlatego, że są z drewna a jednak nie mają wad typowych do niego - pęknięcia czy sęki a także podatność na uszkodzenia czy odkształcenia. Odpowiednio zaimpregnowane można stosować niezależnie od warunków atmosferycznych.

Istnieje kilka rodzajów płyty OSB:

1 - to płyty które stosuje się najczęściej. Używa się je tylko w warunkach suchych. Jeśli odpowiednio się płyty tego typu nie zakonserwuje nie będzie ona odporna na wilgoć. Jednak mają jedną sporą zaletę - niską cenę i dostępność.

2 - to płyty, które bardzo łatwo chłoną wilgoć, więc wykorzystuje się je tylko we wnętrzach. Wymagają dodatkowej impregnacji, najczęściej to płyty nośne.

3 - to płyty, które wykorzystuje się tam, gdzie panuje naprawdę duża wilgoć. Są bardzo odporne bo odpowiednio zaimpregnowane. Jeśli jednak będą długo narażone na kontakt z wodą ich krawędzie mogą zacząć pęcznieć.

4 - to najtrwalszy a zarazem najdroższy rodzaj płyt. Wykorzystuje się je tam gdzie mogą być narażone na ogromne obciążenia mechaniczne i naprawdę dużą wilgotność. Korzysta się z nich kiedy buduje się dachy a także tam gdzie powierzchnie nie są ocieplane - domki, altanki, budy dla psa itp...

Główne zastosowania płyt OSB:

  • do tworzenia szalunków,
  • stoiska wystawne, lady sklepowe, półki sklepowe, piwniczne regały, elementy na halach czy magazynach,
  • do tworzenia mebli i elementów dekoracyjnych,
  • do stawiania zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych poszyć dachów i ścian,
  • do tworzenia ścian w domach "szkieletowych",
  • do tworzenia poszyć stropów,

Generalnie zastosowań płyt OSB jest tak wiele, jak wiele macie na to pomysłów. Są one bardzo wdzięcznym materiałem budowlanym, które stosuje się już praktycznie wszędzie. Używają ich zarówno amatorzy jak i fachowcy. Jeśli więc macie zamiar kupować płyty ODB zapraszamy po ich ogromny wybór do marketu techniczno-budowlanego zaplecza.pl – fachowcy służą pomocą i na pewno doradzą Wam jaka płyta będzie odpowiednia do Waszego planu jej użycia.