W bardzo prosty sposób może się pojawić zapleśnienie w zawilgoconych miejscach danego budynku. Co jest tego przyczyną? Generalnie należy wiedzieć, że panująca temperatura w budynku i wysoka wilgotność (wynikająca z niewystarczającej wymiany powietrza) stanowią idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni.
Pamiętajmy, że nie tylko jest nieestetyczny taki zielony lub czarny nalot występujący na powierzchni ścian, sufitów, podłóg lub mebli, bowiem przede wszystkim jest bardzo groźny dla naszego zdrowia. Należy wiedzieć, że toksyny wydzielane przez pleśnie łatwo przedostają się do organizmu przez drogi oddechowe, powodując osłabienie, mogą wywołać zapalenie zatok, gardła, płuc i oskrzeli. Są jedną z najistotniejszych przyczyn alergii.
Opisując zjawisko pojawiania się pleśni warto też powiedzieć, że w pierwszej kolejności rozwija się w tych miejscach, gdzie stale dochodzi do wykraplania pary wodnej, a więc w sąsiedztwie okien, w dolnej części ścian zewnętrznych, na połączeniu ścian i sufitów, wszędzie tam, gdzie w pomieszczeniu panuje najniższa temperatura. Pamiętajmy też o tym, że także miejsca, gdzie ruch powietrza w pomieszczeniu jest ograniczony (za zasłonami, meblami) są również w pierwszej kolejności podatne na powstawanie pleśni.
Bardzo charakterystyczne jest to, że jeżeli do zapleśnienia dochodzi na skutek źle działającej wentylacji, to wówczas żadne zabiegi polegające na fizycznym lub chemicznym usuwaniu pleśni nie przeniosą pozytywnego efektu. W krótkim okresie czasu wydaje się, że problem jest rozwiązany, lecz bardzo szybko następuje powtórne zapleśnienie.
Jeżeli potrzebujesz narzędzi i materiałów do usunięcia przyczyn pleśni to zapraszamy do naszego marketu techniczno-budowlanego zaplecza.pl – fachowcy służą pomocą i na pewno doradzą Wam najlepsze rozwiązania.