Z roku na rok coraz większe upały dają się we znaki, nie tylko starszym osobom, ale również tym młodym. Co robić by chociaż w domu móc odpocząć od ciepłego powietrza? Co robić by zwiększyć komfort a dzięki temu "wydajność" swoich pracowników?

W firmach, które montują klimatyzacje brakuje latem rąk do pracy, co świadczy o tym, że coraz więcej osób decyduje się na założenie klimatyzatorów w swoich domach, biurach, sklepach czy nawet małych sklepikach.

Na szczęście wielkie udogodnienie jakim jest klimatyzacja nie jest już tak drogie. Dziś na "klimę" może sobie pozwolić każdy.

W naszym Markecie Techniczno Budowlanym znajdziecie szeroką gamę klimatyzatorów - od tych małych, przenośnych po jednostki montowane na stałe o dużej mocy - a nasi fachowcy na pewno pomogą Wam w dokonaniu odpowiedniego wyboru - tak by klimatyzator spełniał Wasze oczekiwania. Wyliczą dla Was odpowiednio – jaką moc musi mieć urządzenie by działało sprawnie.

Klimatyzatory dzielimy ze względu na ich budowę:

  • klimatyzator przenośny 
  • klimatyzator typu split
  • klimatyzator typu multisplit.

 

Jaki klimatyzator wybrać do domu bądź biura?

Wiadome jest to, że każdy chce jak najbardziej zminimalizować koszty użytkowania klimatyzatorów. Wybierając klimatyzatory z naszego Marketu zadbacie o swój portfel i będziecie chronić środowisko!

  1. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem by schłodzić dane pomieszczenie jest wybór klimatyzacji przenośnej. Urządzenie można bowiem przenosić z łatwością między pomieszczeniami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego typu klimatyzator jest dość głośny i trzeba zainstalować rurę harmonijkową (choć nie do każdego modelu), poprzez którą ciepłe powietrze będzie odprowadzane na zewnątrz budynku (poprzez otwarte okno, wycięcie w ścianie).
  2. Następnym wyborem będzie stacjonarna klimatyzacja, tak zwany klimatyzator typu split. Składa on się z jednostki zewnętrznej, którą jak sama nazwa wskazuje montuje się na zewnątrz budynku i wewnętrznej - montowanej w pomieszczeniu. Urządzenia są połączone układem sterującym i przewodem freonowym. Dzięki temu, że sprężarka jest umieszczona na zewnątrz budynku, klimatyzator "chodzi" niemal bezgłośnie.
  3. Klimatyzatory typu multisplit różnią się tym, że w komplecie znajdują się co najmniej dwie jednostki wewnętrzne - tak by efektownie, jednocześnie chłodzić kilka pomieszczeń, bądź jedno o dużej kubaturze.

 

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim o tym, by użytkować klimatyzację „z głową”. Pamiętaj by temperatura w pomieszczeniu była maksymalnie o 8 stopni niższa niż na zewnątrz. To kwestia zdrowia i dobrego samopoczucia!

Należy również zadbać o to, by podczas instalacji klimatyzacji pomyśleć o tym, by urządzenie nie wiało zimnym powietrzem prosto na Ciebie, domowników, pracowników, klientów... - na nikogo! Oczywiście nie warto instalować klimatyzatora w kącie, ale w takim miejscu, by miał "szanse" równomiernie obniżać temperaturę w całym pomieszczeniu.

Warto pamiętać również, że klimatyzator nie służy tylko do ochładzania pomieszczenia, ale również do jego ogrzewania. Dostarcza więcej energii cieplnej niż wynika to ze zużycia prądu. Przed zakupem warto zapoznać się z kartami katalogowymi urządzenia oraz zwrócić uwagę na sprawność cieplną (COP) oraz energetyczną (EER).

Sprawność cieplna (COP), jest to stosunek mocy grzewczej oddanej do pomieszczenia do ilości energii pobranej z sieci.

Przykład: klimatyzator o mocy 5kW pobiera z sieci 1kW (COP=5)

Co do mocy chłodniczej urządzenia określa ją analogicznie współczynnik EER.

 

Nigdy nie instaluj tych urządzeń samodzielnie - powinni wykonać to wyszkoleni fachowcy.