W trosce o naszą planetę, nasze zdrowie oraz przyszłość następnych pokoleń w Polsce i na świecie zostały wprowadzone ustawy, które wskazują legalne źródła ciepła. Do paliw, które pozwalają nam bezpiecznie ogrzać w sezonie jesienno-zimowym pomieszczenie, zalicza się m.in. pellet, brykiet, ekogroszek oraz węgiel. Stanowczo zabrania się palenia w piecu śmieci komunalnych, wszelkiego rodzaju tapicerek, pianek, oraz mebli i płyt sklejkowych, które po spaleniu wprowadzają do naszego powietrza związki chemiczne, powodując przy tym wiele chorób np. raka.

Obecnie zauważono znaczny wzrost popularności pelletu. Wynika to za pewne z faktu, że uważany jest jako jeden z najlepszych, najczystszych i najbardziej ekologicznych dostępnych paliw. Materiał ten powstaje w wyniku sprasowania trocin oraz wiórów do formy granulatu o średnicy 6 bądź 8mm i długości kilku centymetrów. Szacuje się, ze wartość kaloryczna pelletu waha się  między 18-20MJ/kg, przy czym średnio po spaleniu 1 tony powstaje zaledwie 2-4kg popiołu! Plusem danego paliwa jest mi.in. niska cena, ekologiczny wpływ na środowisko, czyste i bezpieczne przechowywanie produktu oraz bezobsługowe kotły, które dzięki nowej technologii pozwalają na obsługę pieca przez telefon.

Ekogroszek jest kolejnym z najczęściej wybieranych źródeł ciepła. Powstaje on na bazie węgla kamiennego oraz brunatnego. Dzięki temu, że produkowany jest wyłącznie z wyselekcjonowanych części węgla charakteryzuje się wysoką wartością opałową. Kaloryczność ekogroszku szacuje się średnio na poziomie około 25 MJ/kg, a z każdej spalonej 1 tony powstaje maksymalnie 100 kg popiołu. Ekogroszek posiada wiele plusów podobnie jak pellet, jednak do minusów można zaliczyć czystość tj. przechowywanie często wiąże się z posiadaniem czarnego pyłu.

Następnym ekologicznym oraz odnawialnym źródłem energii jest brykiet drzewny. Jak sama nazwa wskazuje powstaje on z drzewa tzn. odpadków drzewnych. Jego kaloryczność zależy od rodzaju surowca z jakiego został wytworzony, średnio jest to 15-19Mj/kg. Z uwagi na swoją formę jest bardzo wygodnym i praktycznym paliwem.

Węgiel stosowany jest do opału od wielu lat. Z uwagi na zróżnicowanie jakości złóż węgla, jego wartość kaloryczna również jest różna. Dlatego, wprowadzono podział na klasy, które wskazują jaka jest wartość opałowa i zawartość popiołu (wartość opałowa waha się od 17 do 34 MJ/kg). Wadą węgla jest zdecydowanie większe zanieczyszczenie powietrza oraz unoszący się pył w przechowywaniu.

Zanim jednak wybierzemy paliwo odpowiadające naszym wymaganiom, warto sprawdzić czy posiadają one niezbędne certyfikaty. Każdy z podanych wyżej paliw można zakupić w naszym markecie budowlanym https://www.zaplecza.pl/opal,13.html. Produkt dostarczamy również na wskazane miejsce.