piece na pelletZalety nowoczesnych kotłów na pellet

Kotły na pellet 5 klasy są bez wątpienia bardzo dobrym wyborem dla osób, które chcą zadbać o środowisko, w tym o powietrze, którym oddychają. Są także wydajne, a inwestycja na pewno się zwróci. Pośród nowoczesnych kotłów znajdziemy także takie, które są zasilane pelletem. To paliwo ma bardzo wiele zalet. W związku z tym warto się zastanowić nad takim piecem, pomimo że jest nieco droższy od węglowych.

W jaki sposób działają kotły na pellet?

Kotły na pellet mają kilka wymiernych zalet. Wiele typów pieców wykorzystuje fakt niskiej temperatury zapłonu paliwa i w związku z tym same rozniecają ogień. Dzięki temu wygoda korzystania oraz kontrola nad procesem spalania jest bardzo podobna jak w gazowych kotłach czy też olejowych. Cała obsługa kotła polega na niczym innym jak na uzupełnieniu zasobnika oraz wyborze ustawień menu sterownika. Znajdziemy także kotły na pellet, które można kontrolować przy pomocy aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Warto zapoznać się z ofertą na stronie https://www.zaplecza.pl/pellet.html

Czy uda nam się zaoszczędzić?

Właściwości kaloryczne pelletu są o dobrych kilka jednostek niższe niż ekogroszku. Z tego właśnie powodu tenże drugi będzie nadal tańszy w zakupie. Cena węgla jednak nie jest nigdy stała. Według prognoz czeka nas mocny wzrost cen tego paliwa. To się przełoży na wyższe koszty eksploatacji pieców właśnie na ekogroszek. Może zatem dojść do sytuacji, że różnica pomiędzy kosztem zakupu samego węgla, jak i także pelletu będzie o wiele mniejsza.

W porównaniu do innych źródeł ekologicznych ciepła pellet jest także nieco droższy w samej eksploatacji od samej pompy ciepłą. Jednak ta kosztuje o wiele więcej „na starcie”, co czynić ją może niedostępną dla wielu osób. Kotły na gaz LPG lub też olej opałowy natomiast będą na co dzień droższe, zaś te zasilane ziemnym gazem porównywalne w cenie samej eksploatacji. Jednak jeśli już się zdecydujemy na pelletowy piec, to nie oszczędzajmy. Lepiej będzie postawić na kocioł certyfikowany wysokiej jakości, aby móc uzyskać lepsze parametry.

Odnawialna energia

Pellet to paliwo drzewne zaliczane do źródeł odnawialnych energii. Używając go, w żadnym wypadku nie przyczyniamy się do wzrostu poziomu dwutlenku węgla w samej atmosferze. Dzieje się tak dlatego, że ilość generowana podczas spalania pelletu równa jest tej, która jest pochłaniana przez rośliny. Pellet jest produkowany z tartacznych odpadów. Są to zrębki, wióry oraz trociny. Powstają one podczas obróbki standardowej drewna. Są prasowane w urządzeniu, które nosi nazwę peleciarka. W ten sposób uzyskiwany pellet ma opałową wartość około 16-18 MJ/kilogram. Jest to jedynie kilka jednostek mniej od ekogroszku. Poza tym ma niewielki rozmiar. Są to kulki czy też walce w rozmiarze do mniej więcej kilku centymetrów długości. Dzięki temu z olbrzymią łatwością będziemy dozować go.

Czy zatem warto zdecydować się na taki piec? Warto na pewno rozważyć zakup kotła na pellet, ponieważ będzie on łatwiejszy w obsłudze. Jego najważniejszą cechą jednak jest dbałość o środowisko. Jeśli chcemy oddychać powietrzem czystym, to wybierzmy ekologiczny piec.