Każdego roku rynek pomp ciepła rośnie o około dwudziestu procent. Wzrost popularności wynika ze zmian klimatycznych, lepszej izolacyjności budynków, postępu technologicznego czy też większej konkurencyjności kosztowej na rynku. Urządzenia te sprawdzają się w budynkach nowych.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje cieplną energię, której ilości ogromne znajdują się w pokładach naturalnych powietrza, gruntu oraz wody. Ciepło, które jest pobierane ze źródła dolnego o temperaturze niższej przekazywane jest dzięki elektrycznej energii do źródła górnego o wyższej temperaturze. Można spotkać się bardzo często ze stwierdzeniem, że pompa ciepła nie wytwarza, a tylko przenosi ciepło z otoczenia w miejsce określone. Na pewno już ze stwierdzeniem tym spotkaliśmy się i to niejednokrotnie.

Zalety pomp ciepła

Do zalet najważniejszych pomp ciepła możemy zaliczyć: bezobsługowość, niskie koszty eksploatacji, możliwość chłodzenia pomieszczeń latem, długa żywotność urządzeń, ekologiczna technologia, która jest przyjazna środowisku.

Bardzo istotne jest to, że nie ma kompletnie potrzeby transportu oraz składowania paliwa czy też rozpalania oraz czyszczenia kotła. Urządzenia te nie wymagają kompletnie kotłowni specjalistycznej, a system gwarantuje samą oszczędność miejsca oraz także dowolną aranżację technicznego pomieszczenia.

Większość pomp ciepła wykorzystywana może być latem do chłodzenia pomieszczeń. Poza tym inwestorzy sobie cenią tenże system grzewczy za to, że dzięki niemu jesteśmy niezależni od cen paliwa, jakości oraz także ciągłości zachowania dostaw bezpośrednio przez producentów.

Wady pomp ciepła

Niestety technologia pomp ciepła także ma swoje minusy i nie nadaje się do zastosowania w każdym budynku. Do głównych wad pomp ciepła należą: dosyć wysokie koszty inwestycyjne, znacznie niższa sprawność w przypadku współpracy z grzejnikowym ogrzewaniem czy też obniżona sprawność przy znacznie niższych temperaturach.

Jeśli zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła lub poszukujesz informacji jakie źródło ciepła wybrać, zapraszamy do naszego Marketu w Brzeznej.

więcej przeczytasz tutaj https://www.zaplecza.pl/pompy-ciepla.html